1910
2021
poliüretan çıta mı, ahşap çıta mı, ahşap mdf çıta, poliüretan duvar çıtası, hangisi, avantajlı

Poliüretan çıta mı ahşap çıta mı? Hangisini tercih etmeliyim?

Poliüretan çıta mı ahşap çıta mı? Hangisini tercih etmeliyim? poliüretan çıta ve ahşap çıtanın farklıkları ve avantajları nelerdir,  kullanım alanlarına göre farkılılık arz eder mi gibi sorular kafamızda dolaşır durur. Açıkcası İki çıta türü en çok tercih edilen çıtalar arasında yer almaktadır. 

Ahşap Çıtalar


Ahşap çıtalar, alçı duvar çıtalarına nispeten daha iyi ve daha kullanışlıdır. Ahşap çıtalar, hafifliği ve kullanılabilirliğinden dolayı tercih edimektetir. Daha çok süpürgelik diye belirtilen alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Masif ahşap taç kalıplama, herhangi bir kurulum için kullanılabilir. Alçı gibi, doğal ahşap da taklit edilmesi zor olan geleneksel bir malzemedir. Rengi ve damarlı desenleri bir odaya sıcaklık katar. Ahşap birçok farklı basit stok profiline sahiptir; ahşap kompozitleri masif ahşap üzerine kabartma yaparak daha süslü kabartmalar da elde edilebilir. Taç kalıplama için masif ahşap malzeme kullanmanın dezavantajı, havadaki değişikliklerle büzülme ve şişme olasılığının olmasıdır.

Poliüretan Çıtalar

Poliüretan çıtalar, polivinül denilen kimyasal köpüğümsü maddelerde üretilmiştir. Çok geniş kütüphanesi olması, milyonlarca model seçeneğinin yanında fiyatının diğer çıtalara göre daha uygun olması ve en önemlisi ahşap çıtadan daha mukavemetli ve esnek olması hasebiyle mimarlar ve dekorasyoncular tarafından  daha çok tercih edilmektedir. Poliüretan duvar çıtalama çoğu kurulumda çalışır. Poliüretan, daha ucuz malzemelerden biridir, daha stabildir ve ahşaptan daha fazla çürümeye ve böcek kovucudur. Poliüretan ayrıca ayrıntılı, sıva benzeri profillerde gelir. Poliüretanın ahşaptan biraz daha yumuşak olduğunu, kolayca ezildiğini ve yalnızca boyalı uygulamalar için iyi olduğunu unutmayın.

Özellikle poliüretan çıtalar yeni trend olarak önümüzdeki yıllarda daha sık göreceğimiz kanaatindeyiz. Bilhassa yaşam alanlarının tamamında, okulda, işyerlerinden, evlerimizde, gittiğimiz kafe ve eğlence mekanlarında, AVM'lerde dahil olmak üzere her yerde görüyoruz.