0601
2018
Alçıpan neden çatlar, Alçıpan çatlağı nasıl kapatılır, Alçıpanın ek yerlerinin çatlaması nasıl önlenir, alçıpan çatlaması, çatlak alçıpan, asmatavan çatlağı, çatlak asmatavan

Alçıpan neden çatlar? Alçıpan çatlağı nasıl kapatılır?

Alçıpan neden çatlar? Alçıpan çatlağı nasıl kapatılır? Alçıpanın ek yerlerinin çatlaması nasıl önlenir? 
 
Alçıpan asma tavan yada alçıpan bölme duvar, mekanlarınıza estetik katmak hemde ihtiyacınız olan mekanları elde etmek için kullanırız ancak doğru işçilik ve uygun malzeme kullanılmayan alçıpan ek yerlerinden nadiren de olsa kılcal çatlak soruları ile karşılaşılabilir. Bunu önlemek için alçıpanları monte edeceğimiz kargasın yada platformun hareketliliği giderilecek şekilde kaliteli pofil kullanarak monte edilmesi gerekir.
 
Hazir hale gelen alçıpan kargasın üzerine alçıpanlar 20-30cm aralıkla vidalanır, ardından alçıpan panellerin ek yerlerine derz bandı geçmek suretiyle derz dolgu alçısı ile ek yerler giderilir ve alçıpanların çatlaması önlenmiş olur.Eğer duvar dipleri ve ek yerlerinde derz bandı kullanılmazsa alçıpanların ek yerleri kesinlikle çatlar. Eğer alçıpanların ek yerlerindeki boşluklara alçı iyice yedirip boşluğun doldurulması sağlanamaz ise çatlama oranı daha çok görülür. Daha sonra alçıpan panellerin üzeri komple saten alçı ile düzeltilir ve istenilen yüzey çalışması yapılır.
 

DUVAR ÇITASI MODELLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!!!

 
Eğer daha önceden yapılmış bir alçıpan panel üzerinde çatlama sorunu oluyorsa çatlayan bölgede muhtemelen hareketlilik söz konusudur. yada derz bandı çekilmemiştir bunun için eğer bu hareketlilik alçıpan panelin vidalama hatasından yada kargas profilinin sabitlenmemiş olmasından kaynaklanıyor ise bu hareketlilik giderilmelidir aksi halde alçıpan panel hareket ettikçe tekrar çatlaması kaçınılmaz olur.
 
Hareketliliği giderilen alçıpan levhanın çatlayan ek kısmındaki alçı ve derz bandı kalkmış hareketlenmis ise bu kısım falcata ile temizlenir çatlağın olduğu kısım çizilerek biraz daha açılır. ardından tekrar derz bandı kullanılarak derz dolgu yada saten alçı ile çatlağın içine yedirerek sıvanır.ardından kuruduğunda bir kat daha saten alçı çekilir ve tekrar kuruduğu zaman zımpara ve boya işlemi yaparak sorun çözülür ve alçıpan tavan yada duvarımız eski haline döndürülür.
 
Alçıpan panel,pencere kapı yada mobilya gibi birleşim yerlerine derz  bandı çekilmeyen hareketli kısımlara denk  gelen yerlerde kapı ve pencere pervazı kullanmak gerekir. eğer bu uygun değilse ek yerlerine mastik yada silikon çekilerek çatlama sorunu giderilir.
 
Duvar çıtası yapılmış projelerimizi incelemek içn mutlaka çalışmalarımıza bakınız.