0405
2021
duvar çıtası nasıl yapılır, duvar çıtasını yapmak, duvar çatısı yapımı, duvar çıtasını kendiniz yapın, poliüretan duvar çıtalama nasıl yapılır

Duvar çıtası nasıl yapılır? Kendim yapabilir miyim?

Duvar çıtalarını duvarlarınıza uygulamak için önce onları istediğiniz ölçülerde gönyeleri yani uçları 45 dereceye ayarlayıp çok düzgün şekilde kesmeniz gerekir. Bunun içinde bir gönye makinasına sahip olmanız ve bu makinayı kullanmasını biliyor olmanız gerekmektedir. Aksi halde istenilen sonucu elde edemeyebilirsiniz. 
 
Biz yinede nasıl yapıldığına biraz değinelim
 
Uygulama yapmak isterdiniz duvara ne şekilde ve hangi ölçülerde duvar çıtası yapmaya karar verdikten sonra öncelikle uygulama yapmak istediğimiz çıtanın geleceği dikey ve yatay çizgilerin seviyesini metreyle ölçer işaretleriz. Sonra bu işaretlerden kot alarak su terazisi ve mastar yardımı ile çıtalama yapacağımız çerçeveyi çizeriz. Çizme işlemini boyalı iplede yapabilirsiniz.İple daha pratik olabilir örneğin,bir duvara uygulanacak olan aynı seviyedeki yanyana 5-6 adet çıtanın hizasını baştan sona tek seferde çizmiş olursunuz. Aynı zamanda terazi olarak lazer terazide kullanabilirsiniz. Bu şekilde dikey ve yatay olarak bütün çizgileri çizdikten sonra çıtaların uygulanacak bölgeleri ortaya çıkmış olur. 
 
Şimdi sıra çıtaları bu ölçülere göre kesmeye geldi. Çıtalarımızı duvara çizgimiz ölçülerde kesiyoruz ardından duvara yapıştırmadan önce hızlı yapıştırıcı ile yerde  istediğimiz ölçüdeki  çerçeveyi oluşturuyoruz. Ardından akrilik boyanabilir silikonu çıtanın arkasına sürerek çizgilerin hizasında duvara yapıştırılır. Bütün çizgilerin hizada olduğuna dikkat etmek gerekir. Eğer zaten dikey çizgilerden bir tanesi ve yatay çizgilerinden bir tanesi hizadaysa diğer kenarlarda doğal olarak aynı hizada olmuş olacaktır.
 
Bu şekilde çerçeve haline getirmiş olduğunuz bütün çıtaları duvarınıza uygulayabilirsiniz. Bir kaç saat kuruduktan sonra da boyama işlemine başlayabilirsiniz. Eğer duvarınızı komple boyamak istemiyor yada, çıtalarınızı duvar renginden farklı bir renge boyamak istiyorsanız, çıtaları monte etmeden önce yerde boyamakta fayda var. Unutmayın Erdem Dekorasyon, hayalinizdeki bütün dekorasyon fikirlerini uygulanmanız için sadece bir telefon uzağınızda.
 
Sağlıklı mutlu günler dileriz.